2025-03-12
Hír kategória,
Rövid ismertető
Társadalmi felelősségvállalás keretében újult meg a rom
Fontos lépés történt a helyi épített örökség megőrzése terén, díjnyertes lett a projekt.
A Market Építő Zrt. ROM Vándor programjának Csákányospusztai templomrom projektje nyerte el 2024-ben a Média Építészeti Díj (MÉD) „Építészeti környezet” kategóriájának közönségdíját. A tavaly immáron 20. alkalommal meghirdetett díj célja, hogy megismertesse a közönséggel a legkiválóbb kortárs magyar építészeti alkotásokat. Belecz Péter, a ROM Vándor programigazgatója a projekt támogatói részére – Tatabánya Megyei Jogú Város önkormányzatának képviseletében Szücsné Posztovics Ilona polgármester, Pál Gabriella múzeumigazgató és Sármán Zoltán – átadta a díj egy-egy replikáját, és megköszönte a felújításban nyújtott segítségüket.
***
A rom konzerválása, állagmegóvása 2024-ben valósult meg a Market Építő Zrt. ROM Vándor programjának köszönhetően. A cég a társadalmi felelősségvállalás (CSR) jegyében vállalja a hazai műemléki romok állagmegőrző munkálatait. A helyreállítás a helyszínen összegyűjtött és a Tatabányai Múzeum által biztosított eredeti kövek felhasználásával történt, mindezt egy komoly műemléki terv kidolgozása előzte meg. A terület korábban Sármán Zoltán magántulajdonát képezte, aki Tatabánya városának adományozta azt, így kezdődhetett el a munka.
Pál Gabriella, a Tatabányai Múzeum igazgatója egy korábbi interjúban elmondta:
- A középkori forrásokban szerepel Csákányegyház nevű falu, ami a templomromtól nem messze helyezkedhetett el. A települést már a 15. században pusztaként említik, tehát már a török kor előtt elnéptelenedett. László János régész a terepbejárásai során adatolt a rom környékére középkori lelőhelyeket, de a falu pontos lokalizációjára még nem került sor. A templomtól többnyire északkeleti irányban elhelyezkedő temetőből 144, az épület tengelyével megegyező irányú sírt tártak fel. Csákányegyház templomának esetében azt lehet mondani, hogy jelenleg az egyetlen középkori műemléke Tatabányának, tehát a megóvása, védelme rendkívül fontos feladat.
A felújított templomromhoz tavaly az Ember és Vértes c. gyalogtúránkon is ellátogattunk az érdeklődőkkel, akik szakvezetés során nyerhettek betekintést a rom történetébe. Múzeumunk az idei Régészet napján (június 13., péntek, 16 óra) is kiemelten foglalkozik majd a romtemplommal.
Fotó: Varga Ildikó