Bemutatkozik Vértesszőlős

2020-06-02

A település imázsfilmje és kétnyelvű prospektusa

A Vértesszőlősi Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat pályázati forrásból valósította meg a települést bemutató imázsfilmet, melyet a Tatai Televízió készített el. A film és a prospektus elkészítésében a Tatabányai Múzeum is közreműködött.

"Vértesszőlős Komárom-Esztergom megyében, a Gerecse lábánál található. A hegység helyét egykor tenger foglalta el, melynek alján a különböző mészvázú állatok maradványai halmozódtak fel és alakultak át az évmilliók során mészkővé. A kőzet-együttes később kiemelkedett, hegyeket alkotott, melynek egyik tagja a Gerecse. A hegység nyugati előterében az Által-ér völgye található, melyet a szeszélyesen kanyargó folyó alakított ki. E két táj találkozásánál alakult ki településünk. Hogy településünk előtagja mégis a Vértes nevet viseli, annak inkább történelmi hagyományai vannak. A falu a középkor és a koraújkor folyamán annak a nagybirtoknak volt a tagja, amely egy csokorba fogta a Tatától a Vértesig elterülő terület településeit. Településünk neve az 1960-as években vált világszerte ismertté tudományos körökben. Ekkor fedezték fel falunkban azt a leletegyüttest, mely azóta is kihagyhatatlan minden ősemberrel foglalkozó ismeretterjesztő könyvből. Az ásatások megkezdésében nagy szerepet játszott Pécsi Márton, aki 1962-es kutatásai során csontdarabokat talált a kőbányában, amelyeket megmutatott Vértes Lászlónak, s felhívta a régész figyelmét a lelőhelyre. A tudós 1963 nyarán érkezett Vértesszőlősre, s hamarosan égett csontokat, kőeszközöket talált. A következő évben kerültek elő az első embertől származó csontdarabok: gyermektől származó tejfogakat találtak. 1965. augusztus 21-én pedig megszületett az igazi nagy szenzáció: megtalálták egy Homo erectus koponyájának occipitális (tarkó) részét. A leletek híre bejárta a világot: beszámolt róla a BBC, a francia és a kanadai televízió, mindenhol írtak az újságok településünkről. Vértes és munkatársai sikeresen megteremtették azokat a feltételeket, melyekkel létrehozták a szabadtéri múzeumot, mely még ma is működik községünkben, s évente sok iskola diákjai látogatják meg az ország minden részéről."

(Kisné Cseh Julianna, Régész-történész főmuzeológus -Tatabányai Múzeum)

Vértesszőlős múltja és jelene (magyar nyelvű)

Vértesszőlős múltja és jelene (szlovák nyelvű)

Bővebb információ:

(Borítókép: wikipedia.org)