A hónap fotója | Május

2020-05-27

A hónap fotója a skanzen megnyitásának időszakát mutatja be

A szénbányászat emlékeinek megőrzésének és a bányász hagyományok életben tartásának 1988 óta a legfontosabb színtere a skanzen.

A Tatabányai Múzeumnak alapításától (1971) célja volt, hogy a bányászok élet- és munkakörülményeit eredeti környezetben, szabadtéri körülmények között mutassa be. Az első fontos lépés ebben az irányban 1987-ben történt, amikor a Tatabányai Szénbányák Vállalat múzeumi célra átadta az 1985 óta üzemen kívüli XV-ös akna épületeit. A múzeum a bánya és önkéntesek segítségével, egy évi megfeszített munkával tette rendbe és alakította át a volt üzemépületeket múzeumi célokra. 1988. szeptember 2-án, Bányásznapra nyitotta meg a kapuit a látogatók előtt a Szabadtéri Bányászati Múzeum, ezzel kezdődött meg a magyar muzeológiában az azóta is egyedülálló kiállítóhely története, amely ma a Bányászati és Ipari Skanzen nevet viseli.

Az üzem udvara az átadás után.

A bányamozdony beemelése.

Az üzemudvar a főépülettel az aknatoronyból (1990 táján).